Pipetlerin çevreye ne kadar zarar verdiğinin farkında mısınız?


 

Pipetle içeceğinizi yudumlarken sağlığınıza ve çevrenize ne kadar zarar verdiğinizin farkında mısınız?

Yalnızca içecekleri daha zevkli içmek için üretilmiş olan pipetler, toprakta çok uzun yıllar sonra ancak çözünebiliyor ve bu da çevre kirliliğine yol açıyor.

Bu küçük çubuklar, deniz canlıları, özellikle balinalar ve kaplumbağalar tarafından yiyeceklerle karıştırılıyor ve sindirilemiyor. Greenpeace, plastik pipet kullanımını durdurmak amacıyla ‘Yaşamı okyanuslarımızdan emmeyin’ başlıklı bir kampanya başlatmıştı.

Plastik pipet kullanımının doğa ve çevre üzerindeki etkileri konusunda çok etkili bir kampanya başlatan Greenpeace, Rethink Kanada imzalı çarpıcı ilanlarla işletmeleri, plastik pipetlerin doğaya ne kadar zar verdiğini göstermeye çalışıyor. Üstte gördüğünüz resim de bu çalışmanın bir sonucu. “Yaşamı okyanuslarımızdan emmeyin” sloganıyla yapılan kampanyada, bir balık, kaplumbağa ve kuştan oluşan poster serisinde hayvanlar buzlu bir içecek bardağının içerisinde, ağızlarından pipet çıkıyor. Pipetler, hayvanları boğacak biçimde gösteriliyor.

 

Pipetlerle ilgili br haber de Almanya’dan. Yılda 42 milyon adet plastik pipet satan Almanya’daki süpermarket zinciri Rewe, önümüzdeki yıldan itibaren sadece yeniden kullanılabilir pipet satacağını duyurdu. Plastik pipetlerin doğaya zararı düşünülerek alınan bu karar, mağazalardaki mevcut stokların tüketilmesinin ardından hayata geçecek ve şirket bunun ardından yeni siparişte bulunmayacak.

Bizler de üzerimize düşen görevi yapmalı, pipet kullanımını sınırlandırmalı hatta plastik pipetleri, defalarca kullanılabilecek cam, bambu pipetlerle değiştirmeli; kullanmak zorunda kaldığımızda ise en azından doğru şekilde atılmasını sağlamalıyız.